Tříděním kovů významně přispějete ke snížení znečištění ovzduší, a to dokonce až o 86 %!
Na třídění plastů i papíru si už většina z nás zvykla. Umělé láhve vhazujeme do žlutého kontejneru, krabice od pizzy zase do modrého. Věděli jste, že podobným způsobem můžete třídit i víčka od jogurtů, obaly od paštik či konzervy od luncheon meatu? A věděli jste, že v některých sběrnách vám za to dokonce zaplatí?
Pokud jste se ještě stále nepustili do třídění kovů, možná byste měli začít. Zabere vám to opravdu minimum času a navíc tím významně přispějete k ochraně životního prostředí. Přečtěte si náš dnešní článek, vysvětlíme vám, jak na to!
Jak rozeznat železo od hliníku
Než kovový odpad zanesete do nejbližší sběrny druhotných surovin, je potřeba ho rozdělit na železo a hliník. Tyto dvě suroviny od sebe rozeznáte poměrně snadno. Většina obalů je opatřena logem recyklačního trojúhelníku se značkou ALU 41 (hliník), nebo FE 40 (železo).
Na víčku od jogurtu patrně žádné logo nenajdete, malá pomůcka vám však napoví. Pokud si nejste jisti, vezměte si k ruce magnet - železo se přichytí, hliník nikoli. 100% hliník se také dá snadno roztrhnout a při zmačkání do kuličky drží svůj tvar. Pozor! Pokovený plast a papír recyklovat nelze.
Železo - přichytí se na magnet
- zátky, konzervy, hřebíky, klíče
Hliník - na magnet nereaguje, lze ho trvale zmačkat, roztrhnout
- alobal, plechovky, víčka od jogurtů, fólie od tavených sýrů
Pokovený plast - po zmačkání ndrží svůj tvar, špatně se trhá
- víčka od jogurtů (např. Dobrá máma)
Pokovený pappír - po zmačkání nedrží svůj tvar
- obaly od másla, masoxů, polévek v pytlíku
Kam odvést kovový odpad
Některé obce pravidelně organizují tak zvané železné neděle, tedy mobilní svoz druhotných surovin přímo do výkupu. Železo můžete také rovnou odvézt do nejbližší sběrny, kde vám za 1 kg plechovek zaplatí zhruba 3 Kč. Ceny kovového odpadu se však neustále mění, aktuální kurzy můžete pravidelně sledovat na Londýnské burze kovů.
S hliníkem je to poněkud složitější, ne všechny sběrné dvory jej totiž přijmou. Při přetavování část materiálu shoří a ne každá zpracovatelná firma si s tímto faktem dokáže poradit. Raději se proto nejprve informujte přímo v nejbližším kovošrotu, zda od vás hliník odkoupí. Za 1 kg aluminia dostanete zhruba 6 Kč.