Hliník se neodstěhoval do Humpolce. Recykloval se a je stále všude kolem nás
Barevných kontejnerů na kovový odpad je stále málo. Teprve od 1.1.2015 totiž začne platit novela zákona o odpadech, která ukládá městům vybírat od běžných občanů kovy. Do té doby ještě budeme muset schraňovat plechovky a jiné kovové obaly od potravin doma a čekat na tzv. železnou neděli (pravidelný mobilní svoz kovů, který zajišťují některé obce), nebo střádat odpad a jednou za čas ho vyvézt do kovošrotu nebo sběrného dvora.
Pokud se rozhodnete pro kovošrot, pak je nejprve nutné rozdělit věci na železný šrot a barevné kovy, tedy hliník nebo měď, mosaz, bronz atd. I přesto ale takovým výkupem mědi nebo výkupem hliníku pravděpodobně nezbohatnete. Ceny se pohybují kolem pár korun za kilo. A když si vezmete, jak je hliník lehký, pak byste museli mít skutečnou velkou fůru plechovek a dalších obalů.
Co všechno je z hliníku a dá se recyklovat
- plechovky od nápojů
- víčka od jogurtů
- folie od tavených sýrů a čokolád
- šroubovací uzávěry od nápojů, zavařovacích sklenic
- misky odpaštik
- prázdné obaly od kosmetiky, prázdné tuby od krémů a mastiček
- ešusy, příbory, hliníkové součástky od přístrojů apod.
Nejdřív lis a potom tavicí pece
Všechen hliníkový odpad, který odnesete do sběrny, se následně odděluje od železa magnetem. Hliník totiž není magnetický. Následně se plechovky a všechno další lisuje do kvádrů a odváží do hutí. V nich se kovy taví při vysokých teplotách nad 1000 C°, aby se mohly dále zpracovat. Hutě jsou přitom vždy zaměřeny jen na určitý druh kovu, takže hliník se zpracovává odděleně od železa nebo jiných barevných kovů.
Nekonečný život aluminia
Výroba nového hliníku stojí spoustu energie. Uvádí se, že jeho recyklací jí ušetříte až 95 %! A to už přeci stojí za to, abyste tu plechovku, mističku od paštiky nebo víčko od jogurtu odevzdali ve sběrně. Tento odpad se dále zpracuje na nové výrobky. Plechy, dráty a jakékoliv další zboží a obaly. Roztavený kov se může odlévat do forem, kovat, či válcovat (například do podoby alobalu)a vy pak ani nepoznáte, že se jedná o recyklovaný materiál.
Hliník se dá recyklovat donekonečna. Při svém zpracování neztrácí své původní fyzikální vlastnosti a v oběhu může být desítky a stovky let.